Gabinet psychologiczny to miejsce, gdzie można znaleźć profesjonalną pomoc. Jednak czy każdy gabinet taki jest? Wielu pacjentów zadaje sobie to pytanie, chcąc znaleźć fachowe wsparcie. Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry psycholog?
Empatia u psychologa – czy jest ważna?
Oczywiście, że tak. Niezależnie od tego, z jakimi problemami zgłasza się pacjent, lekarz powinien wykazać się zrozumieniem. Nie chodzi tu o to, aby lekarz zbyt mocno wczuwał się w sytuację pacjenta. Wręcz można powiedzieć, że jest to zabronione, ponieważ utrudniać może to postawienie trafnej diagnozy. Gabinet psychologiczny musi stać się jednak miejscem, gdzie pacjent może czuć się bezpiecznie czując, że lekarz okaże jemu stosowne zrozumienie.
Co jest jeszcze ważne?
Omawiając najważniejsze cechy psychologa, należy wspomnieć także o:
– chęci zaciekawienia – lekarz powinien sam wyjść z inicjatywą, aby poznać problemy swojego pacjenta. Każdy profesjonalista doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pacjent sam się nie otworzy.
– szanowanie granic relacji – specjalista powinien traktować pacjenta jak…pacjenta. Nie można dopuścić do jej przekroczenia. To, co jest poza gabinetem, to zupełnie inna sprawa. Chociaż, warto wspomnieć, że każdy lekarz powinien unikać prowadzenia terapii wśród znajomych. Głębsza znajomość może wpłynąć na nieobiektywne ocenienie danej sytuacji.
– szacunek dla pacjenta – niezależnie od tego, czy mowa jest i wizytach płatnych, czy też nie. Pacjent powinien poczuć, że lekarz go szanuje, akceptując jego „odmienność” (jeżeli takowa występuje), jego odczucia i emocje. Wyjątkiem są te sytuacje, kiedy sam pacjent zachowuje się agresywnie. Wtedy to specjalista ma podstawy do tego, aby poprosić m.in. o to, aby dana osoba opuściła jego gabinet psychologiczny.
– odpowiednia komunikacja – jeżeli psycholog nie umie komunikować się z pacjentem, to trzeba poszukać innej osoby. Umiejętność komunikacji leży u podstaw konsultacji, jak również późniejszej terapii. Bez tego nawet nie ma szans na powodzenie całej terapii.